register | account recovery | profile | help / abiinfo | search
show today's posts | mark all read
ukraina
tqhq.ee foorum : Vaba teema : Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?   1 2 3  
Poster Message
vvt
  
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
Täpsus ei võrdu lõtkuvaba kokkupanekuga. Mida vingem mootor, seda täpsem peab olema.

____________________________
Powered by BBB
Life begins @ 7500 rpm
18.02.2008 at 13:09
partel
  
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
Nojah, arvestada tuleb, et iga tootja teeb oma asja ja tal on savi, kas see ka teiste juppidega sobib.

Aktsioomiks võiks võtta, et üksi jupp ei selline, et võtad pakist ja kruvid külge, alati peab korralikult "customeerima". Samuti on näiteks 7K maksev "bolt-on" õlipann riiulisse jäänud, ringikeeramisel käis vastu. Lihtsal üks näide paljudest.

Pärast kahe mootori ehitamist on kolmanda jupid juba olemas... :)

____________________________
_
18.02.2008 at 13:39
vvt
  
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
Heh, jutt läheb nagu kesknädala foorumis, üks räägib aiast ja teine aiaagust. Seeriaautol ja korraliku kvaliteediga firmal pole midagi kustomeerida vaja, ainult mõõta ja kaaluda. Võibolla USA-s on aftermarketil teine kultuur, siitki on läbi käinud mingi LT1 kepsulugusid, mis tublisti (kas mitte 80 g) vales kaalus oli.

____________________________
Powered by BBB
Life begins @ 7500 rpm
18.02.2008 at 15:04
Raceboy
 
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
quote:
vvt:

Kui jutt on sellest, kas tehase kael on töödeldud või mitte, siis vastus on jah ja korralikult on töödeldud.


Ma sooviks su väitele mõnda kindlat kinnitust (ametlik allikas vms), sellest et sa ütled, jah nii on, on vähe.

quote:
Kas keegi tõesti arvab, et väntvõllid tulevad lihtsalt treiali juurest?

Mitte treiali juurest, aga valu- ja/või sepikojast ja seejärel lihvitakse kaelad mõõtu. Võin kohe paar näidet tuua, kus kas kit-car'i või kit-helikopetri mootoriga kaasatulev vänt on toorik, mis tuleb lihvida.
Mõistagi on paljud valmiskujul ja mõõtu livitud, aga erilise pinnatöötluse olemasolu pole veel kohanud (olen nii mõndagi pinda lähedalt ka uurinud).

EDIT: 1 000 000 km pärast õiges mõõdus olemise põhjused peituved veidi mujal, kui pinnatöötluses, näiteks täpsemates tolerantsides madalates pööretes.



____________________________
www.vems.ee
19.02.2008 at 01:00 1 edit. Last edited 19.02.2008 at 01:02 by Raceboy
Astro SS
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
Vända kaelad on enamasti tsementeeritud või nitreeritud ;)

____________________________
Probleemid algavad kui on liiga palju toredaid mõtteid...
19.02.2008 at 09:38
Stang-R
 
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
quote:
Astro SS: Vända kaelad on enamasti tsementeeritud või nitreeritud ;)
ei tea kuidas ehituses, aga masinaehituses on vastav terminoloogia: tsementiitimine ja nitriitimine
http://et.wikipedia.org/wiki/Tsementiitimine
http://et.wikipedia.org/wiki/Nitriitimine

(kommenteeritud lihtsalt korrektsuse mõttes)

____________________________
Mustang 68 HT
19.02.2008 at 11:03
Astro SS
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
Vabandan ebakorrektsete terminite pärast,kuna koolipingi hõõrumisest on liiga palju möödas (ja iga päev neid ei kasuta ;)




Hea on see ,et vähemalt Metallide Tehnoloogi kursusest on midagi meelde jäänud , vähemalt kahest üks läks täppi ( Tsementiitimine ehk tsementeerimine) ja teine oli enam-vähem :devil

To Stang-R: Kus kohast sinu algteadmised selles valdkorras pärinevad ? ;)




____________________________
Probleemid algavad kui on liiga palju toredaid mõtteid...
19.02.2008 at 11:12
Stang-R
 
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
To Stang-R: Kus kohast sinu algteadmised selles valdkorras pärinevad ? ;)



TPI masinaehitaja, 1980.a. mudel

____________________________
Mustang 68 HT
19.02.2008 at 11:39
partel
  
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
Heavy Metallistid siin :)

Aga muidu Callies (Erkki mootor) näiteks kasutab muuhulgas:

http://www.callies.com/manufacturing/manufacturing%20pages/production.htm

____________________________
_
19.02.2008 at 12:04
vvt
  
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
quote:
Raceboy: Ma sooviks su väitele mõnda kindlat kinnitust (ametlik allikas vms), sellest et sa ütled, jah nii on, on vähe.

Oehh, läheb ikka juraks. On raske leida mõnda kasvõi mõnda NSVL aegset raamatut, kus kirjeldatakse mootori detailide valmistamise menetlusi autotehases? Siis, kui mina veel keskkoolis käisin, olid need asjad igasugu liiki autojuhtide õpikutes ja õpetaja seletas ka, mismoodi auto jupid saadakse.

quote:
Mitte treiali juurest, aga valu- ja/või sepikojast ja seejärel lihvitakse kaelad mõõtu. Võin kohe paar näidet tuua, kus kas kit-car'i või kit-helikopetri mootoriga kaasatulev vänt on toorik, mis tuleb lihvida. Mõistagi on paljud valmiskujul ja mõõtu livitud, aga erilise pinnatöötluse olemasolu pole veel kohanud (olen nii mõndagi pinda lähedalt ka uurinud).

Kui osta mõnest esindusest uus originaalväntvõll, kas sa arvad, et seda peaks minema uues TTÜ laboris tsementiitima? On kindlasti erandeid, nagu helikopteri väntvõll või eri tasemeni viidud toorikud, kuid tänapäeva seeriauto väntvõllid omavad piisavat pinnatöötlust, et sellest isegi võidusõidumootori ehitamine ei eelda mingit vändakaelte eraldi töötlemist. Kahtlen selles, et praegu üldse tuleb autotehasest kuskilt välja ilma tsementiitimata/nitriitimata kaeltega väntvõlle.

quote:
EDIT: 1 000 000 km pärast õiges mõõdus olemise põhjused peituved veidi mujal, kui pinnatöötluses, näiteks täpsemates tolerantsides madalates pööretes.

Kui panna vastava pinnatöötluseta kaeltega väntvõll mootorisse, siis selle tulemuseks on saaledega samas tempos kulumine sõltumata koostamise täpsusest. Siiski, kui võrrelda nt vene ja saksa mootorite sisusid x kilomeetri järel ja sama õli tarvitades, kipub olema nii, et vene väntvõll tahab 200-300 tkm järel juba järgmisse mõõtu lihvimist, saksa oma pole isegi 1/3 lubatuni kulunud (kulumine 1-2 sajandikku). Seletaks seda metalli töötlemise kvaliteedi vahega.


____________________________
Powered by BBB
Life begins @ 7500 rpm
19.02.2008 at 12:33 1 edit. Last edited 19.02.2008 at 12:35 by vvt
partel
  
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
Aga kes hakkab performance/race mootori vänta lihvima?

Kui mingi probleem on, siis võetakse lihtsalt uus ju?


____________________________
_
19.02.2008 at 12:49
rustang
  
Moderator
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
quote:
partel:
Kui mingi probleem on, siis võetakse lihtsalt uus ju?


OK Pärtel võtab uue aga teema alguses ju Meelis väitis, et tal ei ole uusi kuskilt võtta, kui siis saaks kaugelt saksamaalt OSTA aga see maksab päris korraliku kuhja eurosid.
19.02.2008 at 12:54
Stang-R
 
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
Suure tõenäosusega ei leidu lähipiirkonnast paremat tegijat kui R-Koneistus:
http://www.ihalines.fi/r/


____________________________
Mustang 68 HT
19.02.2008 at 14:10
Astro SS
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
quote:
Stang-R: To Stang-R: Kus kohast sinu algteadmised selles valdkorras pärinevad ? ;)



TPI masinaehitaja, 1980.a. mudel

Paistab,et ma nühkisin neid samu pinke viisteist aastaid hiljem :burnout

____________________________
Probleemid algavad kui on liiga palju toredaid mõtteid...
19.02.2008 at 14:53
Lembit
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
quote:
vvt: kuid tänapäeva seeriauto väntvõllid omavad piisavat pinnatöötlust, et sellest isegi võidusõidumootori ehitamine ei eelda mingit vändakaelte eraldi töötlemist.
See väide ei ole nüüd päris 100% korrektne IMO.
19.02.2008 at 15:56
Mell
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
quote:
partel: Mell, kuidas kepsuaugud muidu on, ovaalsed ka?

..eip,kepsud ka ok...vähemalt vända poolt,kolbe pole veel eraldanud...

Ja iga hooaeg uut vänta v6ivad jah lubada need,kellel sponsorite rubla taga...mul paraku käib asi oma rahakoti peal,seega kas lihv v6i lihtsalt uued saaled,selles on kysimus...ja ega see 1500-2000euri on kasutatud korraliku vända hind,uus maksab paraku veel x2!Ja vvt poolt pakutud tehase paar sajandiku ylem66te sellisele kahjuks ei eksisteeri...
Eile muidu sai veel yhtesid headeks tegijateks tunnistatud mootorispetse väisatud oma kolaga...sepad ka ikka tykk aega imetlesid seda jurakat,väidetavalt isegi Supra "stroker kiti" väntv6ll pidi ka ikka suht pilbas olema selle k6rval...ka Windorfi vana kysis naljaga pooleks,mis veoauto väntv6ll see veel on :)
Muidu oli eesmärk oma odava mikromeetri täpsust igaks juhuks lasta elukutseliste juures yle kontrollida,ja samas aastakymnete kogemustega inimesed ikka teavad juba täpselt kust ja kuidas m66ta,et välistada mingit m66tmise kala...aga jah,raamide poolelt suudeti k6ige kulunum 57,98 (pikal väntv6llil alati keskmine saale siis) ja kepsu poolelt 51,975-51,97 välja m66ta...ja Glyco kataloog annab siis lubatud m66duks ette raami puhul 58,000 kuni 57,987 ja kepsule 51,987 kuni 51,971...et siis mis edasi,on ikka selgusetu kahjuks...
Muidugi viimati väisatud mootorihundid olid ka kohe seda meelt,et töötanud kael tuleks ikkagi lihvida....piltlikult,kui minu kaela ristl6iget saaks kordades suurendada,näeks see pealmine pind välja nagu kartulivaod...sellepeale kysides,et kuidas näeb teie töödeltud pind peale lihvi,selgus,et on v6imalikud variandid,kas tavaline lihv,v6i siis juba v6idus6idusuunaga,kus on v6imalik ka see pind peegliks ajada,ja veel 6likanalite otsasid "tuunida" jne!Ja seal mainiti veel,et tugevuse pärast ei maksa pissida,sest tehase tugevusega on kael veel kindlalt ka esimesse m66tu lihvides,et nende kogemusel alates teisest m66dust on see kysitav!?
Samas sai pärast veel igasugu mootorimula aetud,ja kui siis tuli välja,et mul enda mootorile plaanis installida originaalist pea poole suurema tootlikusega 6lipump,siis selgus ikkagi,et see lihv äkki ei olegi nii möödapääsmatu...et kui saale enam nii hästi 6li ei pea,kuid samas on l6tk ikkagi lubatud piirides ja 6li hoogsamalt järgi pressitakse,siis on see "performance" mootori puhul pigem plussiks...et nagu kergem käik v6i nii?Muidugi v6is ylaltoodud jutus midagi jääda kinni ka minu mitte väga perfektse vene keele oskuse taha,kuid suures plaanis loodan,et sain asjadest ikka 6igesti aru :)
Samas kordan veelkord,et ei ole plaanis sellest teha "10000rpm race" mootorit,mis hakkab ainult kuskil ladvapöördel midagi tootma...selle välistab juba see vändakolakas...lihtsalt hea yhtlane vääne ja suht sirgelt t6usev j6ujoon,mis jääb originaal pöörete piiridesse,ehk siis 6500-7000max!


____________________________
Kaubalift 3,0 ja/või 4,0
19.02.2008 at 16:08
M.J
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
Lihtsalt küsin üle - millega sa seda väntvõlli mõõtsid - mikromeetriga. Mõne etaloniga võrdlesid (pikkusotsplaadiga) seda mõõteriista?
20.02.2008 at 21:13
Astro SS
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
Mikromeetriga mõõtes on iseenesest mõistetav,et enne mõõte sooritamist tuleb ta etaloniga 'ära nullida'.


Päris õige etaloniga vist keegi mikromeetrit taatlema ei hakka,kuna tavaline mikromeeter ei ole piisavalt täpne ja isegi temperatuuri paari kraadine muutus mõjutab tulemust.

to M.J : mis ameti mees oled?

____________________________
Probleemid algavad kui on liiga palju toredaid mõtteid...
20.02.2008 at 21:30
Mell
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
quote:
M.J: Lihtsalt küsin üle - millega sa seda väntvõlli mõõtsid - mikromeetriga. Mõne etaloniga võrdlesid (pikkusotsplaadiga) seda mõõteriista?

kodugaraazi odaval (u.300,-)junnil on jah selline kalibreerimise pulk kaasas,ja täpselt 0 (ehk siis 50,00 mikromeetril,mille mõõtevahemik 50mm-75mnm) ta ka ennem mõõtmist näitas...seega 52 või 58 kaelasid mõõtes vast veel ei ole suurt mõõteviga!?
aga nagu ütlesin,et elukutseliste motoristide juurde läksin ka veel ikkagi igaks juhuks üle mõõtma ja nende arvamust küsima...ei nõudnud küll minu silmade all mõõtevahendi ülekalibreerimist,kuid kui inimeste tööks ongi päevast päeva väntvõlle lihvida ja plokke puurida,siis usun,et nad ikka teavad,millega nad mõõdavad!?ja kui nüüd ikka kask mikromeetrit juba ühte auku tulemuse näitavad,siis võib juba selle vast õigeks lugeda...

või peab siin ikkagi sõnasõnalt vanarahva tarkust järgima:üheksa korda mõõda,üks kord lõika...krt,Tallinnas pole nii palju motoriste võttagi... :D


____________________________
Kaubalift 3,0 ja/või 4,0
20.02.2008 at 23:22
M.J
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
quote:
Mell:
quote:
M.J: Lihtsalt küsin üle - millega sa seda väntvõlli mõõtsid - mikromeetriga. Mõne etaloniga võrdlesid (pikkusotsplaadiga) seda mõõteriista?

kodugaraazi odaval (u.300,-)junnil on jah selline kalibreerimise pulk kaasas,ja täpselt 0 (ehk siis 50,00 mikromeetril,mille mõõtevahemik 50mm-75mnm) ta ka ennem mõõtmist näitas...seega 52 või 58 kaelasid mõõtes vast veel ei ole suurt mõõteviga!?
aga nagu ütlesin,et elukutseliste motoristide juurde läksin ka veel ikkagi igaks juhuks üle mõõtma ja nende arvamust küsima...ei nõudnud küll minu silmade all mõõtevahendi ülekalibreerimist,kuid kui inimeste tööks ongi päevast päeva väntvõlle lihvida ja plokke puurida,siis usun,et nad ikka teavad,millega nad mõõdavad!?ja kui nüüd ikka kask mikromeetrit juba ühte auku tulemuse näitavad,siis võib juba selle vast õigeks lugeda...

või peab siin ikkagi sõnasõnalt vanarahva tarkust järgima:üheksa korda mõõda,üks kord lõika...krt,Tallinnas pole nii palju motoriste võttagi... :D


Selge - kui millegagi võrdlesid siis on "OK" - igaks juhuks oleksin ma nende motoristide mõõteriista ka oma kalibreerimispulgaga võrrelnud kuid tõesti eeldada võib et näidud on usaldusväärsemad. Mehaanilised mõõteriistad on üldse VÄGA head ja püsivad (näiteks analüütilised kaalud võrreldes "ÜLIMEGAtäpsete elektronkaaludega).
Ma ei tea mis täpsust sa taga ajad selle väntvõlliga. Ütleme siis nii, et mina julgeks kontrollimata mõõteriistaga ainult niiöelda võrdlevaid mõõtmisi teha (a´la see võll on (20 -+2) um suurema läbimõõduga) - kuid väita, et võlli paksus on 50,354 mm - NEVER. Seetõttu kui sa hakkab põhjapanevaid järeldusi väntvõlli läbimõõdu kohta tegema siis tõsti üheksa korda mõõda enne kui ... - samas kui on lihtsalt vaja midagi kokku omavahel sobitada siis sobib selline kalibreerimata kruvik kindlasti.
Ma ei tea kas mu segane jutt peale mu enda ka teisteni jõudis.

Temperatuuri mõõtmine - kruvikud on selliselt ehitatud et temp mõju oleks nelie minimaalne - ehk turgiraam pikeneb samapalju kui mõõtepea. Loomulikult annavad parima mõõtmistulemuse ikka 20 C.

TO Astro SS - olen nagu hunt kriimsilm üheksa ametit - aga figureerin TTÜ Mehaanikateaduskonn laboris aegajalt.
21.02.2008 at 12:49
mart154
 
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
quote:
Mell:
või peab siin ikkagi sõnasõnalt vanarahva tarkust järgima:üheksa korda mõõda,üks kord lõika...krt,Tallinnas pole nii palju motoriste võttagi... :D


Kui tahad, võime veel ühe komplekti mikromeetreid peale visata :)
Olekski hea teada, kui täpsed nad on...
21.02.2008 at 13:50
Mell
Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?
Nii,kuna kodus sai IT ikaldus mööda...ja juurde sai ostetud odavalt ka üks vähekasutatud Canoni 4mpix.nn."garaazifotokas" :D
...siis sai nende kooslust kohe proovitud,näiteks kapi otsas vedeleva väntvõlli kaelu pildistades...välk küll veidikene võimendab üle neid "kulumissooni",aga üsna sellised nad siis välja näevad ka ilma välgutamata:


ja sellised siis 300tkm sõitnud saaled samade vändakaelte pealt:


kõike pilte siia linkima ei hakka,mõned lähivaated leiab veel siit

...nii,ja siis kuna viimati väisatud motoristid jätsid parima mulje oma kogemustega,tõena tunduvate väidetega,võimalike variantidega jnejne(kusjuures mõned aastad tagasi nad ka tegid mulle paar tööd,mille kohta ei olnud ühtegi paha sõna öelda!),siis sai sinna prooviks üks 2liitrise väntvõll töösse antud...võrdluseks siis siia kõrvale paar pilti,mis (minu arust küll hea kvaliteediga töö?)äsja lihvitud vändast:


siin siis veel suures plaanis õlikanali ots,mis pidi peale sellist töötlust tagama parima õlituse (kusjuures,C40SE vändal mu arust juba originaalis see sarnase lõikega)


mõned pildid siis sellest võllist veel siin

...muidugi üks asi veel,mis räägib kõvasti ikkagi lihvimise kasuks,kui see tõene on: väidetavalt pidi paljusõitnud mootori vänt igal juhul,vähem või rohkem tsentrist väljas olema...ja kui ei ole veel väga hullult tsentrist väljas,siis remontmõõtu lihvides saab seda asja korrigeerida!
kuid kui loogiliselt võtta,saab vänt maksimaalselt tsentrist väljas olla ainult kõige kulunuma raami kaela lõtku jagu?







____________________________
Kaubalift 3,0 ja/või 4,0
07.03.2008 at 03:02 1 edit. Last edited 07.03.2008 at 03:08 by Mell
tqhq.ee foorum : Vaba teema : Mootorijuttu:kolvid/kepsud ja nende kaal?   1 2 3  
Log in:
Account recovery
 
muskelautod | kiirendusvõistlused | tehnika | üritused | autoesitlused | foorum | sõnastik | kalkulaatorid
tqhq'st | sisukaart | e-mail
© tqhq.ee 2000 - 2024. Loe meie materjalide linkimisest ja kopeerimisest.