register | account recovery | profile | help / abiinfo | search
show today's posts | mark all read
ukraina
tqhq.ee foorum : Vaba teema : Blown alkost, interdistsiplinaarselt   .. 4 5 6 7 8 9 10  
Poster Message
Soul
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
Pärtel, mul üks selline küsimus, et kui väidad et paremini ehitatud auto ei anna eelist, siis miks loobid raha tuulde ja autot arendad, võiks siis ju autot üldse mitte arendada vaid oma seadistamise oskuste kallal vaeva näha?

____________________________
Dodge Ram 1500 2002
Cadillac SRX 2007
Cadillac STS 1999
Chevrolet Astro 4x4 Tiara
Lincoln Mark VIII ´97
Cadillac STS 1997
Thunderbird 3.8 LX
10.09.2008 at 14:45
Jesper
 
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
No kui vaadata diplomeeritud võidusõiduinseneride hulka Eestis hetkel, siis võiks ilmselt igasuguse võidu sõitmise mõneks ajaks purki marinaadi sisse panna :)

Eks Pärtel ajab muidugi palju jama, aga no ega nii see asi ka päris ei ole et enne pole igasugu tattidel mõtet üldse võidusõiduautost unistadagi, kui pole kümmet paberit, tuuletunnelit ja jumal teab mis imeasju. Igasugune know-how on muidugi alati eelis, aga võidusõidus on kaks konstanti: kunagi pole piisavalt aega ja kunagi pole piisavalt raha, seega igasugu ülekomplitseerimise ja juppide hingeellu tungimise asemel rusikareeglite kiire rakendamine võib kaasa tuua olukorra kus raha või ajapuudusel starti mitte jõudmise asemel siiski sõidetakse ja ei saada päris viimast kohta :) Mis absoluutselt ei välista arengut kui sellist.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
10.09.2008 at 16:11 2 edits. Last edited 10.09.2008 at 16:17 by Jesper
Astro SS
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
Pärtel ,kas ma saan sinu jutust õigesti aru , et kõige parem mehaanik on endine veoka juht, kes oskab Bolt-On osasid modifitsserida nii,et see sobiks oma kohale .....


:rolleyes

____________________________
Probleemid algavad kui on liiga palju toredaid mõtteid...
10.09.2008 at 20:32
Sören
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
arvasin küll, et ei võta partli flame'i teemades enam sõna, aga siiski ei saa mitte vaiki olla.
kaugelt vaadates tunduvadki paljud ametid lihtsad - mis seal siis vaja, ostad aga tootjatelt juppe, põletad miljonite kaupa krabisevat rohelist, reisid võistluselt võistlusele, võidud tulevad ja ongi elu ilus. tegelik töö, mis laua taga ja garaazis ära tehakse on siiski palju keerulisem ja nõuab palju enamat. sellest, et see "palju enamat" siit viie tuhande miili kauguselt ei paista, pole hullu, paljud inimesed ei märka neid asju lähemaltki.
sama loogikat järgides võiks ju öelda, et võidusõtjaks sobivad kõige paremini need, kes ei ole kunagi parem autoga sõitnud, ega autot näinud, kuna võidusõidul ja tänavaliiklusel ei ole midagi ühist. peaasi, et refleksid head ja nägemine korras, hea oleks kui oled varem toolil istunud, kuna autot juhtides tuleb ka istuda.
kordaks ühe endise kolleegi sõnu "vahe teooria ja praktika vahel on suurem praktikas kui see on teoorias" ;)


____________________________
gts1000 & gl500 & w140
10.09.2008 at 21:30
partel
  
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
quote:
Soul: Pärtel, mul üks selline küsimus, et kui väidad et paremini ehitatud auto ei anna eelist, siis miks loobid raha tuulde ja autot arendad, võiks siis ju autot üldse mitte arendada vaid oma seadistamise oskuste kallal vaeva näha?
Iga võimas auto on suuteline terve 402.33 meetrit läbima külg ees ja kumme suitsetades. Finishijoonel lööb aja kinni ukselink, kuna külg on nii ees.

Ehk tuleb maha rahustada süüte- ja kütusekurvidega.



____________________________
_
11.09.2008 at 08:49
partel
  
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
Võib-olla keegi ikka arvab, et ma olen Erkki peale pahane.

Ma olen Erkkiga koos olnud üle 5 aasta tuhandete töötundide jooksul.

Järeldused:

1. Erkki tööeetika on second to none
2. Erkki tööoskused on täiesti fenomenaalsed

Kui mina oleks autofirma boss, siis on päevaplaan ju lihtne:

1. Osta üle Taavo-Erkki Vitsut mistahes tingimustel.
2. Siis vaatab edasi.

____________________________
_
12.09.2008 at 09:17
Lembit
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
quote:
partel:
quote:
Soul: Pärtel, mul üks selline küsimus, et kui väidad et paremini ehitatud auto ei anna eelist, siis miks loobid raha tuulde ja autot arendad, võiks siis ju autot üldse mitte arendada vaid oma seadistamise oskuste kallal vaeva näha?
Iga võimas auto on suuteline terve 402.33 meetrit läbima külg ees ja kumme suitsetades. Finishijoonel lööb aja kinni ukselink, kuna külg on nii ees.
Ehk tuleb maha rahustada süüte- ja kütusekurvidega.

Selliste väikeste võimsustega autode mitte pidama saamine on täiesti arusaamatu. Normaalne slikk peaks pidama ilma kummita asfaldil ca 2G, veits peale. Betoon, kummiga asfalt, liimid jne ainult parandavad pidamist. Kui te ei suuda juba mingit 1400 hj pidama saada, siis pole ju mingit mõtet süüte, kütusekurvide ja mootori võimsusega tegeleda.
Pärtel, kas te näiteks teate täpselt, kui kõrgel on teil tangitud ja juhiga auto raskuskese?
12.09.2008 at 10:10
partel
  
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
Aga 4 G? :)

1500 Nm x 2 x 1.76 x 3.70 / 0.4 / 1220.

See hooaeg sai sain lihtsalt marki täis teha, alguse asi. A la 10% know how'st rakendada. Lihtsalt ei jõudnud nii palju sõite teha, et oleks ühegi korraliku tulemuse saanud.

Mootori peale läks pea kogu aeg. Ilma pordipihustiteta on silindrid erinevad, ehk peab kõige lahjema järgi seadistama, s.t. sigarikkalt sõitma. Stagger jettinguga sai natuke paremaks, enne oli #3 päris lahja. Ei jõudnud veel üldise kütusekurvi kujundamiseni. Peaks olema näiteks rpm activated high speed lean-out, süüteboksil on vastav võimalus olemas, samuti ka tagasivoolukoht olemas, sai ettenägelikult tellitud. Kõrgetel pööretel lõi lihtsalt täis. Samuti oleks hea teisel käigul veel kütust välja võtta. Üldse olid küsimärgiks kütusemark, boost, kolvirõngad.

Eelarve ei võimalda veel "üks sõit= üks mootor" suhtumist, sai ikka väga konservatiivselt võetud. Heh, aga ikkagi oli kõige võimsam mootor! :)

25 sõitu on ikkagi hooaajaeelne väike testimine, seda ju ei teinud. Ei jõudnud nii kaugele, et hakata süütekurvidega pidamist saavutama. Ja liimirajal rebis ju nokka, aga Pärnus +1 sek...

Ja point ei ole ju mootori nõrgendamises pidamise saavutamiseks, tuleb lihtsalt uus, suuremate rehvidega kergem auto ehitada. Kuna oli selge, et anyway tuleb uus auto teha, siis ei hakanud üle pingutama rehvide liimimise vms asjaga.

Asjad võtavad aega. Kui ma vaatan, kuidas NHRA's 30+ aastase kogemusega mitmekordsed meistrid vaevlevad, mida siis minul häbeneda on? Samuti on ikkagi levinud arvamus, et ehitad auto ja siis kallad ainult kütust sisse. Ei saada ikka aru, et just võistlemine maksab.

Soovitan sellest hooajast mitte väga põhjapanevaid järeldusi teha. 2000 hj kant + datalogger, siis vaatame, mida minu seadistamisoskustest arvatakse! :)



____________________________
_
13.09.2008 at 10:41
Raceboy
 
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
quote:
partel: Mootori peale läks pea kogu aeg. Ilma pordipihustiteta on silindrid erinevad, ehk peab kõige lahjema järgi seadistama, s.t. sigarikkalt sõitma.

Mul on millegipärast meeles sinu veendumus, et segu häälestamine on mõttetu, käib väga hästi ka siis kui kütust summutist voolab?


____________________________
www.vems.ee
13.09.2008 at 10:43
-fred-
 
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
quote:
partel:

Soovitan sellest hooajast mitte väga põhjapanevaid järeldusi teha. 2000 hj kant + datalogger, siis vaatame, mida minu seadistamisoskustest arvatakse! :)



Lembitu viimane küsimus jäi ikka vastuseta.
Viimane hooaeg tõestas ju ilmekalt, et Eesti võimsamast mootorist ei piisa EMV tiitli võitmiseks.
13.09.2008 at 11:09
partel
  
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
quote:
Raceboy:
quote:
partel: Mootori peale läks pea kogu aeg. Ilma pordipihustiteta on silindrid erinevad, ehk peab kõige lahjema järgi seadistama, s.t. sigarikkalt sõitma.

Mul on millegipärast meeles sinu veendumus, et segu häälestamine on mõttetu, käib väga hästi ka siis kui kütust summutist voolab?

Paljud asjad töötavad, katalooginukkvõll vs custom jne, küsimus on kui hästi.

Alko on A/F muutuse vastu vähem tundlik kuna "A" ehk hapnik on juba "F"-il endal sees. Kuskil aga on piir ka, peseb silindriseintelt õli maha ja rõngad jäävad kinni.

Tuning Hitz'il saigi asi "purju joodetud", oli alguses u. 20% liiga rikas ja ei liikunud kuhugi. M3 kütus + palav ilm. Võtsin küll u. 10% välja, aga sõidud said otsa, Pärnu õhtuses jaheduses tehtud proovisõidul sai alles küünaldele rikka segu märgid! :)

Õhutemperatuuri olulisus ongi üks suuremaid õppetunde, ilmajaama vaja, et düüse teaks arvutada.


____________________________
_
13.09.2008 at 11:21
kamamell
 
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
quote:
-fred-:
quote:
partel:

Soovitan sellest hooajast mitte väga põhjapanevaid järeldusi teha. 2000 hj kant + datalogger, siis vaatame, mida minu seadistamisoskustest arvatakse! :)



Lembitu viimane küsimus jäi ikka vastuseta.
Viimane hooaeg tõestas ju ilmekalt, et Eesti võimsamast mootorist ei piisa EMV tiitli võitmiseks.


Pärteli jutt käib ju testimisest ja mootoriehitusest. Usun et järgmine hooaeg on tulemus olemas ja medal taskus.
13.09.2008 at 11:22
Erkki
  
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
quote:
Lembit: Pärtel, kas te näiteks teate täpselt, kui kõrgel on teil tangitud ja juhiga auto raskuskese?

Tean küll, aga ei oska selle teadmisega midagi peale hakata. Sa oskad või??


____________________________
Chevrolet Camaro '71
Pontiac Firebird '71
Chevrolet Chevelle '69, 350 cid
El Camino '68
F150, 2011
Life begins at 1000 Hp...
13.09.2008 at 11:34
partel
  
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
quote:
-fred-:Viimane hooaeg tõestas ju ilmekalt, et Eesti võimsamast mootorist ei piisa EMV tiitli võitmiseks.

Täpselt nii.

Võitmiseks on #1 asi stabiilsus. See tuleb alles igati testitud ja tuttava comboga, mitte esimesi beebisamme tehes.

Uut rida ajades on muidugi alguses raske, tulemusi pole ette näidata, iga kord on mitu asja peetis jne. Aga varem või hiljem saavad probleemid enam-vähem lahendatud.

Parimaks ajaks jäi avaetapi finaalis uisutades 8.392, mis oli 20% väiksema bloweri kiirusega (25% vs 50% overdrive). Täielik joke. Lihtsalt ei olnud kõiki vajalikke tingimusi ühe korraga olemas. Muidugi võib spekuleerida, mida Audiklubi üritusel oleks teinud, aga see selleks. Jyrki uisutas Pärnus 10.1, Alastaros sõitis 8.4...

Ma ei ole pahane, et inimesed näevad ainult tulemusi või nende puudumist, mina tean, mis värk tegelikult on. Mina olen väga rahul, tähtis on just kogemus, know-how ja teadmine, mida edasi teha.

Eks näis...


____________________________
_
13.09.2008 at 12:07
Lembit
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
quote:
Erkki:
quote:
Lembit: Pärtel, kas te näiteks teate täpselt, kui kõrgel on teil tangitud ja juhiga auto raskuskese?

Tean küll, aga ei oska selle teadmisega midagi peale hakata. Sa oskad või??

Oskan.
"peale hakkamiseks" on see küll ainult üks parameetritest, aga ma tundsin lihtsalt huvi, kas te selliseid asju kah uurite.
Pärtel siin patrab valdavas osas ebaolulisest aga poisikeste jaoks põnevast. :)
13.09.2008 at 22:05
Erkki
  
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
No näed, meil siin targad omast käest võtta :)

Mida sa selle punkti asukoha teadmisega peale oskad hakata?

____________________________
Chevrolet Camaro '71
Pontiac Firebird '71
Chevrolet Chevelle '69, 350 cid
El Camino '68
F150, 2011
Life begins at 1000 Hp...
13.09.2008 at 23:14
partel
  
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
Nojah, raskuskeskme vale kõrguse tõttu oli weight transfer kehv! :)

Rinkarahval jt vedrustusehuvilistel ei ole vast ikka kohale jõudnud, mis võimsustest jutt käib. Suhtuvad nagu Camarol oleks 500 hj vms. Et tuunid vedrustust ja kohe pidamine korras.

Samuti on kõvasti kiidetud Lauri noolsirget sõitmist. Aga temalgi oli Pärnus parim 1.336, mitte 1.2xx nagu parimatel hetkedel ehk spinnis samuti korralikult. Lihtsalt vähem kui Erkki.

Hetkel käiva NHRA etapi parim Top Fueli 60 jalga on 0.846 ja Funny Car'il 0.892. Ehk siis vedrustus on korralikult seadistatud, või mis? Hmm, aga neil ei olegi vedrustust!

Ehk võib-olla on ka muid faktoreid, nagu:

*Rada
*Rehvid
*Mass

Pärnus oli jõudu kõige rohkem kogu hooaja jooksul, aga rada polnud ja lauch retard'i seadistamiseni ei olnud veel jõudnud. See poleks ka tingimata päästnud. Ükskõik kui hea seade ei asenda suuremaid rehve ja väiksemat massi.


____________________________
_
14.09.2008 at 12:11
sam
  
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
Väga kahju, et just siis kui rada sai heaks tehtud ei liikunud kumbki eesti kiireim. Oligi vist ainuke klass kus uut rekordit ei tulnud. Meil oli ka sellisel rajal pidamisega probleeme, vedrustust pold enam kuskilt seadistada, kere ja eriti rehv lihtsalt piirasid.
Pärtel, savi need TF ja FCde 60ft, neil juba rehv paras vedrustuse element. Mis 60ft sõidavad OL masinad Alastaros?
14.09.2008 at 13:01
partel
  
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
Haapsalu liimirajal sai jah ise ära munatud, alguse asi. S.t. just mootoripoole, mitte vedrustuse.

Aga mingit supertulemust ei oleks tulnud palavuse tõttu nagunii.

Outlaw 60 ft ajad: ADRL rekordiomanik Jason Scruggs:

The 60-foot time was a .96, which was my second best of the night.

S.t. vedrustusega autol. Aga neil on amordid on suht põhja keeratud. Võiks ikka aru saada, et tähtis on korralik liimirada.



____________________________
_
14.09.2008 at 14:50
Gsinut
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
Pärtel, mismoodi sa saad olla parim tiimipealik, kui sulle sel aastal lihtsalt ära tehti?
14.09.2008 at 15:01
Lembit
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
quote:
Erkki: No näed, meil siin targad omast käest võtta :)

Mida sa selle punkti asukoha teadmisega peale oskad hakata?
Kui see sind tegelikult huvitaks, siis ma loeks seda küsimust ilmselt teisest kohast....

Selle punkti asukoha + muude vedrustuse parameetrite teadmise korral on võimalik välja arvutada kõik see, mida on vaja selleks, et saada maksimaalselt jõudu maha.
Mina oskan seda välja arvutada.

Kuna Pärtel siin on kõvasti kirjeldanud, kuidas teil on selgelt kõige võimsam mootor, siis tekkis minu peas küsimus, et kas teie kah oskate?
Aga, kui hooaja plaaniks oligi käia võistlustel testsõite tegemas, kumme suitsetada ja paremuselt teise tiimipealiku poolt juhitavalt tiimilt pähe saada, siis oli kõik ilmselt taotluslik ja minu kommentaar kohatu.
Tuunige rahulikult edasi.

Ja otse loomulikult on kõikide vehicle dynamics valemite piirmäär 500 hj. Edasi tulevad juba spetsiaalsed dragivalemid, millel ei ole midagi pistmist lihtsurelike füüsikaga :D
15.09.2008 at 12:20
partel
  
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
Yeah, raske on, kui kõik komponendid peavad olemas olema korraliku tulemuse saavutamiseks. That's racing...

Näiteks Warren Johnson

jäi Countdownist välja, #11. Countdown to 1 on siis NHRA playoff, 10 punktiliidrit saavad sisse Indy, s.t. 18 etappi seisuga 24'st. Sissesaanutele hakkab peale uus hooaeg, 6 etappi otsustavad meistritiitli.

WJ, Professor of Pro Stock,

kes on unustanud Pro Stockist rohkem kui ülejäänud on kunagi teadnud.

6 meistritiitlit, 96 etapivõitu, suurim osaletud etappide arv jne.

Vabalthingavast mootorist võimsuse saamisoskus on second to none! Käesoleva hooaja etappide konkurentsitult parimad lõppkiirused. On ikka "3" käima saanud, mida alustas 2004.a. Siis DRCE 3.

Aga tunnistab, et 60 ft ja 330 ft ajad ei ole korralikud. Samuti tunnistab, et juhi äratuskell ei ole päris korras, ta on puuga pähe saanud korduvalt.

Puudest rääkides, on olemas selline "pisiasi", nagu võistlusrada ümbritsevad puud, mis toodavad hapnikku, ehk saab agressiivsemalt sõita.


____________________________
_
15.09.2008 at 14:09
Erkki
  
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
quote:
Lembit:

Selle punkti asukoha + muude vedrustuse parameetrite teadmise korral on võimalik välja arvutada kõik see, mida on vaja selleks, et saada maksimaalselt jõudu maha.
Mina oskan seda välja arvutada.

Et Sinu sõnadel kaalu oleks, siis ole hea ja arvuta see õige IC punkt välja.
Ma oleks sillas ja usun, et enamik selle foorumi kasutajatest samuti...:)

____________________________
Chevrolet Camaro '71
Pontiac Firebird '71
Chevrolet Chevelle '69, 350 cid
El Camino '68
F150, 2011
Life begins at 1000 Hp...
15.09.2008 at 15:29
rustang
  
Moderator
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
quote:
Erkki: ole hea ja arvuta see õige IC punkt välja.


Selleks on vist otstarbekas kogu tagasild (kinnituspunktide ja hoobade kaupa) üle mõõta, vedrustuse programmi sisestada ja siis modelleerida mis ja kuidas.
Edit: võimsal dragiautol on vaja vist modelleerida ka mootori väändemomendi tagajärgi - mis juhtub kerega (raamiga) jne.
15.09.2008 at 16:02 1 edit. Last edited 15.09.2008 at 16:09 by rustang (Moderator)
Erkki
  
Blown alkost, interdistsiplinaarselt
See töö on meil kõik tehtud ja isegi korduvalt. Ma näen öösel unes ka neid hoobasid :)

Kaks erialast raamatut koos soovitustega olen läbi töötanud, vastav programmgi sai ostetud.

Point on selles, et vastav know-how ja 4-link programmid arvestavad automaatselt, et tegemist on liimirajaga. Seda, et keegi kuskil Estonias ronib 1400 hp-lise toruramil Outlaw autoga betoonile kiirendama, vaadatakse nagu kuutõbist :kill
Outlaw klass sõidab vaid ja ainult liimirajal. Soomeski saab Outlaw'd sõita ainult Alastaros ja Kalanjoel(võin nimega eksida)

Selle pärast suhtungi teatava eelarvamusega kui keegi tuleb ja teatab, et tema teab kuidas õiget IC-d arvutada.

Terve suvi käis tants selle IC ümber: tõstsime, langetasime, lühendasime, pikendasime. Lisaks veel vedrude preload, amortide jäikuse muutmine jne.

____________________________
Chevrolet Camaro '71
Pontiac Firebird '71
Chevrolet Chevelle '69, 350 cid
El Camino '68
F150, 2011
Life begins at 1000 Hp...
15.09.2008 at 17:14
tqhq.ee foorum : Vaba teema : Blown alkost, interdistsiplinaarselt   .. 4 5 6 7 8 9 10  
Log in:
Account recovery
 
muskelautod | kiirendusvõistlused | tehnika | üritused | autoesitlused | foorum | sõnastik | kalkulaatorid
tqhq'st | sisukaart | e-mail
© tqhq.ee 2000 - 2024. Loe meie materjalide linkimisest ja kopeerimisest.